Franz Alexander

Citácia: Ozdín D., 2009-2019: Minerály Slovenska. www.ozdinminerals.com

      ☼ 1906 (Göttingen, Nemecko) - † 25.10.2000 (Meerbusch, Nemecko)

- veľmi významný nemecký zberateľ 20. storočia

- Alexander Franz vyštudoval optiku na Techickej škole v Jene (r. 1929). Po štúdiách viedol najskôr so svojim bratom, neskôr sám rodinnú firmu zaoberajúcu sa optikou. Alex Franz vytvoril významnú zbierku minerálov, ktorá sa počas 2. svetovej vojny stratila. Po vojne vytvoril opäť zaujímavú a hodnotnú zbierku, ktorá bola po jeho smrti predaná nemeckému obchodníkovi s minerálmi Ch. Rewitzerovi, ktorý ju postupne rozpredal.

Štítky A. Franza sú písané väčšinou modrým perom na predtlačených štítkoch, ktoré majú vo vrchnej časti riadok rozdelený na 3 polia. V ľavom poli býva vpísané číslo minerálu v zbierke, v strednom poli je nápis "Mineralien-Sammlung A L E X  F R A N Z" a pravé pole býva prázdne. Existujú 2 typy štítkov. Prvý, častejší je na zožltnutom tvrdom papieri veľkosti 53 x 45 mm, má predtlačené (vybodkované) 4 riadky a na 3. riadku je nápis "Fundort:". Druhý, zriedkavejší typ etikiet je z bieleho papiera s vybodkovanými 4 riadkami. Na 3. riadku má nápis "Formel" a na 4. "Fundort". Jeho veľkosť je 52 x 45 mm. Obidva typy etikiet majú celý štítok ako aj polia v riadku v hornej časti olemované hrubou čiernou obvodovou linkou.

Alex Franz

   Etiketa veľkosti 53 x 44,5 mm. Zbierka D. Ozdín (Bratislava, Slovensko).

 

Referencie:

Gerl K., 2005 in Wilson Wendell E., 2009: Mineralogical Record Biographical Archive. (http://www.minrec.org/labels.asp?colid=924)

Späť na začiatok stránky