Garbari Giuseppe

Citácia: Ozdín D., 2009-2019: Minerály Slovenska. www.ozdinminerals.com

      ☼ 27.6.1863 (Trento, Taliansko) - † 6. 6. 1937 (Florencia, Taliansko)

- jeden z najvýznamnejších európskych a talianskych zberateľov prelomu 19. a 20. storočia

- Giuseppe Garbari bol prominentný taliansky zberateľ. Jeho zberateľská aktivita bola v období medzi rokmi 1892 - 1909. Zaoberal sa tiež fotografovaním prírody Álp a intenzívne aj botanikou. Na jeho počesť bola pomenovaná jedna z orchideí Serapias garbariorum Murr. Bol textilným podnikateľom a vlastnil luxusné vily v Trente a vo Florencii. Mal kontakty s mnohými významnými zberateľmi a obchodníkmi s minerálmi po celom svete. Jeho zbierka obsahovala množstvo minerálov najmä z talianskych lokalít (napr. Bottino, ostrov Elba, Sicília a pod.), ale aj väčšie množstvo minerálov zo Slovenska, najmä z Banskej Štiavnice a Kremnice. Zbierka G. Garbariho bola predaná firme Friedricha Krantza v Bonne v Nemecku, odkiaľ sa vzorky dostali do mnohých súkromných zbierok. Množstvo vzoriek z Garbariho zbierky uchováva mineralogické múzeum Technickej Univerzity Baníckej Akadémie vo Freibergu. Dva nové minerály ramanit-(Cs) a ramanit-(Rb) (obe Thomas et al., 2008) boli opísané práve zo vzoriek z Garbariho zbierky.

G. Garbari mal dva základné typy štítkov, obidva sú však veľmi podobné. Štítky majú čierny dvojlinkový rámik s vonkajšou hrubšou linkou, ktorý je vo vrchnej a spodnej časti prerušený. Vo vrchnej časti v približne strede štítku je ornamentálnym písmom predtačené "N." a niekoľko bodiek. Pri prvom type je počet bodiek 10 alebo 15, pri druhom type 14. V spodnej časti majú všetky štítky rámik prerušený nápisom "D.r G. GARBARI - TRENTo". Pri prvom type je nápis písaný obyčajným písmom, pri druhom type majú štítky nápis tvorený z úzkych predĺžených písmen. Všetky štítky majú predtlačené čierne vybodkované 4 riadky. Prvý typ štítkov má rozmery 64 x 48-48,5 mm. Štítky sú vypisované originálnym písmom Garbariho. Niektoré štítky majú v ľavom rohu spodného riadku fialovým atramentom vyznačenú osemcípu hviezdičku. Nie je však jasné, či je to pôvodné Garbariho označenie alebo niekoho iného.

Giuseppe Garbari

   Etiketa veľkosti 67 x 48-48,5 mm. Zbierka D. Ozdín (Bratislava, Slovensko).

Giuseppe Garbari

   Etiketa veľkosti 67 x 48-48,5 mm. Zbierka D. Ozdín (Bratislava, Slovensko).

 

Referencie:

Albertini C.,  2010: Giuseppe Garbari di trento un collezionista d´altri tempi. - Rivista Mineralogica Italiana, 3, 166-175.

Thomas R., Davidson P., Hahn A., 2008: Ramanite-(Cs) and ramanite-(Rb): New cesium and rubidium pentaborate tetrahydrate minerals identified with Raman spectroscopy. - American Mineralogist, 93, 1034-1042.

Späť na začiatok stránky